Blahorečenie

Autor: Andrea Fecková | 1.5.2011 o 18:21 | (upravené 1.5.2011 o 20:02) Karma článku: 12,21 | Prečítané:  2078x

Moment blahorečenia bol veľmi silný. Dojímavý. Ešte nikdy v živote som tak dlho netlieskala. Vedľa mňa stál asi 40-ročný Poliak. Odušu mával zástavou a plakal. Vatikánom šla vlna radosti. Aj Benedikt sa usmieval. Zdalo sa, akoby v duchu práve hovoril s priateľom. „Nebojte sa!" zopakoval v homílii slová svojho predchodcu a vyhlásil Jána Pavla II. za blahoslaveného. Bol to zážitok.

A-500.jpg

Celá "paráda" začala sobotnou vigíliou na mieste bývalého antického cirkusu Circo Massimo. Z obrazovky sa nám prihovoril Ján Pavol II. :) Mala som pocit, akoby tam skutočne bol. Veľký človek. Isto! Aplauz asi 150-tisícového zhromaždenia toto presvedčenie iba potvrdil. Tešili sme sa...

B-500.jpg

Krakow, Fatima, Libanon, Tanzánia a Mexiko. Cez telemost sme sa spojili s ďalšímí 5-timi mariánskymi sanktuáriami. Bol to úžasný pocit uvedomiť si, že je s nami spojený celý svet. Bola to chvíľa, keď si človek akosi automaticky spomenie aj na svojich. Na tých doma. Na najbližších. Na všetkých, čo neboli s nami.

C-500.jpg

Počuť o tom, ako sa človek uzdraví, prinúti zamyslieť sa nad veľkosťou života. Francúzska rehoľná sestra hovorila o zázraku, za ktorý vďačí Jánovi Pavlovi II. Uzdravená z Parkinsona stala sa súčasťou celého procesu. Jej svedectvo bolo jasné: Zázraky sa dejú aj dnes!

D-500.jpg

Na pódium prišiel aj kardinál Dziwisz. Na otázku moderátorky, či videl niekedy Jána Pavla II. nahnevaného, krakovský arcibiskup odpovedal: "Dvakrát. Nie však proti človeku. Ale keď pozdvihol hlas proti mafii a neskôr, keď sa ozval proti druhej vojne v Iraku a povedal: 'Ja som prežil vojnu a viem, čo to je. Vojna nič nevyrieši.'"

E-500.jpg

Okolo pol desiatej večer začalo mrholiť. Tisíce zapálených sviec a pútnici zo všetkých kútov sveta sa ale nezľakli. "Nebojte sa!" zaznelo opäť do davu. Počúvame o Božom milosrdenstve... Mnohí sa na Circu ukladajú do spacákov, preberajú ruženec... Prichádzajú kňazi a začínajú spovedať. Vigília končí spojením s Benediktom. Ten kľačí vo svojej kaplnke. Aj jeho zajtra čaká výnimočný deň. Ešte predtým však zostáva Rím počas noci bdieť v modlitbe a v 8-mich otvorených kostoloch sa veriaci pripravujú na Nedeľu Božieho milosrdenstva.

 

F-500.jpg

Do Vatikánu som prišla okolo pol 6-tej ráno. Dostávam sa do davu, ktorý pomaličky postupuje smerom dopredu. Napriek neuveriteľnému množstvu ľudí vládne medzi nami pokojná atmosféra. Odvšadiaľ počuť poľštinu. Registrujem aj Francúzov a Španielov.

G-500.jpg

Vatikánske nebo nám dnes po včerajšom daždi prialo. Nielenže bolo modré, ale medzi ním a zemou sa udialo niečo veľmi jedinečné. Ťažko sa to opisuje slovami. Vo vzduchu akoby bolo cítiť strašne veľa otvorených sŕdc. A hlavne to jedno. To Wojtylove!

H-500.jpg

Benedikt vo svojej homílii hovoril aj o svätosti Jána Pavla. Veď o to tu napokon šlo :). Bolo mi sympatické, že povedal niekoľko slov aj v poľštine. Nový blahoslavený zostal vyobrazený na portréte, ktorý visí z balkóna baziliky. Vo vnútri je už uzavretá rakva s pozostatkami Jána Pavla, ktoré si veriaci možu uctiť aj počas celej dnešnej noc.

I-500.jpg

Pútnici dostali vydanie talianskych novín "Il Messaggero", ktoré je venované blahoslavenému pápežovi. Treba povedať, že Taliani zvládli organizáciu blahorečenia výborne. Už v sobotu si mohol každý pútnik zadarmo zobrať balíček s občerstvením a počas oboch dní nám bola ponúkaná voda na pitie.

J-500.jpg

Vo Večnom meste sa dnes stretla vzorka z celého sveta. Nechýbali predstavitelia iných cirkví, svetových vlád a diplomacie. Prišli silní aj slabí. Bohatí aj chudobní. Malí aj veľkí. Tí na nohách, aj tí na vozíčkoch. Boli tam zdraví aj chorí. Učení aj jednoduchí. Jedným slovom: všetci. A dokonca ešte aj cyklisti :).

K-500.jpg

A aby som nezabudla - aj deti!

 

Dnešok bol iste výnimočných dňom. Ten, ktorého sme poznali, počúvali a vídavali... Ten, ktorý bol našim pápežom. On - Ján Pavol II. - je blahoslavený! Kiež by sa nám jeho život stal nádejou a posilou vo viere.

"Nebojte sa! otvorte dvere Kristovi! Otvorte mu ich dokorán!"

Grazie, Santo Padre! :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kde Rómovia nie sú súčasťou problému, ale jeho riešenia

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

Autorská strana Jakuba Fila

Je to akoby sme si v garáži pustili motor a ešte aj pridávame plyn

O klíme si kladieme falošné otázky.


Už ste čítali?