Sen o večnosti

Autor: Andrea Fecková | 30.10.2010 o 17:02 | Karma článku: 5,97 | Prečítané:  850x

Môj dedko odišiel pred takmer dvanástimi rokmi. Náhle a nečakane. Za tie roky sa mi asi päťkrát sníval. Naposledy dnes. A zaujímavé je, že vždy s kvetmi.

V krátkosti. Videla som ho na lúke plnej poľných kvietkov, kde ich za nádherného slnečného počasia zbieral. Potom sa mi snívalo, že babka mala narodeniny a on jej niesol kyticu. Minulý mesiac som mu vo sne bola zapáliť sviecu na hrob, ktorý bol plný farebných bukrét. Cez štrbinu v krypte sa mi podarilo vidieť jeho tvár, krásnu a usmiatu. No a dnes bol prítomný na nejakej rodinnej oslave u nás doma. Mama vyzdobila izbu halúzkami, z ktorých zrazu z ničoho nič vypučali voňavé kvety. Ľalie, jabloň a moruša.

Moje sny s dedkom sú vždy veľmi pekné. Mama sa ma zakaždým pýta, aký v nich bol. „Usmiaty a akoby o niekoľko rokov mladší. Mal hladkú tvár bez vrások a vyžaroval z neho úžasný pokoj. Len raz som ho videla vo sne s paličkou, ktorou sa dlhé roky podopieral, no napriek tomu kráčal svižne, plný síl a odhodlania," odpovedám zakaždým rovnako.

Moje sny s dedkom ma vždy prinútia trochu pribrzdiť. Pomyslieť na večnosť. Lebo čo si budeme. Každý to pozná. Len sa naháňame, stále dookola, riešime malichernosti, povrchné škriepky, rátame čas a peniaze. Ako blázni bez cieľa, hlúpi a zahľadení do seba. V podstate bez života.

No moje sny s dedkom sa mi so životom spájajú vždy. Myslím ale na ten druhý, na ten život po smrti. A tak mi napadá, že možno zvlášť a práve v tieto dni má každý z nás ešte väčšiu príležitosť uvedomiť si, že čo a ako. Že možno nestačí raz do roka zapáliť sviečku za dušičky a s ňou zhasne všetko ostatné. Že by sme sa možno mohli pohnúť o kúštik ďalej a započať ten svoj sen o večnosti. :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Gorila vyhnala do ulíc zástupy ľudí, pochodovali Za spravodlivé Slovensko

Organizátori vyzvali na odchod Trnku, Jankovskú, Fica aj Kováčika.

Threema potvrdzuje Kočnerov vplyv na novinárku

Pri Kočnerovi sa opäť ukázala Ruttkayová.

Autorská strana Michala Havrana

Kočner pochopil, čo je štát (píše Michal Havran)

A potom sa pokúsil ním stať.


Už ste čítali?