Mama

Autor: Andrea Fecková | 7.10.2010 o 18:07 | (upravené 11.10.2010 o 9:37) Karma článku: 6,59 | Prečítané:  1102x

Dnes o mamách. Lebo človek by nepovedal, čo všetko si zažili. Veď pozrite...

Napríklad tá Luciina.

Mala frajera. Bola to láska, to bolo jasné. Lenže potom sa akosi na dedinskej zábave priplietla jej Jožkovi do cesty Marka a akosi sa to celé pobabralo. Jožko sa musel ženiť a Luciina mama si našla iného. Tiež fešáka. V dedine o ňom vraveli, že je to hotový Talian. Medzitým si ľudia začali povrávať, že Jožkovi to s tou Markou akosi neklape. Ale koľko toho ľudia navravia! Luciina mama si šla svojou cestou a rozhodla sa pre Milana. Lenže! Lenže večer pred svadbou prišiel k nim do dvora Jožo. Aby sa nevydávala, že on sa rozvádza, že ju ľúbi a vezme si ju on. Hm... Nepochodil, chudáčisko! Luciina mama sa vydala za Milana a dnes, po takmer štyridsiatich rokoch, Lucia hovorí: „Moja mama s otcom sa nikdy nemali brať" a na dôvažok dopovie: „Jožo sa vtedy naozaj rozviedol a zostal sám celý život. Minule však pozval mamu na kávu. Nešla. Ale prišla domov s rozžiarenou tvárou a ja som jej musela povedať: ´Mama, mohla si ísť. Aspoň na staré kolená si zaslúžiš byť šťastná´."

Alebo tá Katkina. Zahľadela sa do Paľa. Chodili spolu a všetko bolo fajn. Paľo ju požiadal o ruku, no zároveň v tom čase vyšlo na povrch, že je s ním tehotná ešte jedna. On si ale vybral Katkinu mamu a bolo na nej ako sa rozhodne. Zobrali sa a začali spokojné manželstvo, po čase s tromi detičkami. Lenže! Lenže potom Paľo párkrát v robote z ničoho nič odpadol a skôr ako prišli lekári na príčinu, dostala ho rakovina mozgu. Odišiel v 32-dvoch a nechal Katkinej mame štyri, šesť a osemročné dieťa. Katka, prostredná, dnes zvykne povedať: „Mama to nemala ľahké. Ale nikdy iného nechcela. Musela to byť skutočná láska..."

No a tá Lenkina. Tiež mala fešáka. Vedľa z dediny. Obaja boli z gazdovských rodín. Niet o čom. Dobrá partia. Na Orave sa svadba rýchlo vychystá, a tak bolo hneď týždeň pred ohláškami. Lenže! Lenže v ten týždeň šla Lenkina mama večer na autobus a Jura stretla s inou. Darmo. Nepomohli výhovorky. Svadbu zrušila! Ubolené sa zahojilo a po čase jej padol do oka iný. Vojenčil v okresnom meste a chodil si k nej každé ráno kupovať rožky do bufetu. Lenkini starí rodičia horekovali, že či si ide také panské decko zobrať, čo nevie poriadne ani kosu v ruke držať. Neustúpila a chasa z druhého konca Slovenska prišla na svadbu. Dnes Lenka hovorí: „Mám toho najlepšieho otca na svete a babka si ho ako zaťa nevie vynachváliť. Dobre, že sa mama vtedy tak rozhodla."

Veru tak. Takto sme si povraveli ktorýsi večer a skonštatovali, že naše mamy si toho prežili naozaj dosť. Až sa to nezdá! Ale ono sa to potom akosi všetko utriaslo a naše mamy šli ďalej. V ústrety ďalším starostiam a radostiam, ktoré sme im priniesli my - ich deti. A tak sa mi zdá, že veľkú časť z toho, čo preskákali, obetovali práve kvôli nám.

Nech bolo akokoľvek. Klobúk dolu pre našimi mamami. Tá moja má dnes narodky a rozmýšľajúc nad tým, čo píšem, zrazu mám pocit, že nech by sa v mojom živote stalo čokoľvek, moja mama ma pochopí. Aj preto, čo všetko má sama za sebou... Či už o tom viem alebo nie... :)

Všetko najlepšie, mami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.


Už ste čítali?