Živel

Autor: Andrea Fecková | 17.6.2010 o 15:28 | (upravené 17.6.2010 o 17:50) Karma článku: 6,81 | Prečítané:  973x

Ešte ani nevznikla nová vláda a okolo KDH sa už zdvihol vietor. Ak chcete, nazvite si ho „Vatikánsky“. Do toho sa zamiešal ďalší živel menom Smer a tí, ktorí začali debatovať o tom, či sa kádeháci predsa len nepustia na spoločnú plavbu s kormidelníkom Ficom. Mala som z toho akési zmiešané pocity, pretože – nalejme si čistého vína – verejná mienka dokáže urobiť veľa a niekedy rozdúcha poriadny oheň. Nedalo mi. A tak som si prečítala text tej „zatracenej zmluvy“, kvôli ktorej v 2006-tom padla Dzurindova vláda a zároveň rozhovor s Jánom Fígeľom, ktorý bol dnes zverejnený na aktualne.sk. A vážení... Nemôžem si pomôcť, ale mne sa zdá celý tento humbuk trochu prehnaný a viac vecí skôr jasných ako kryštáľový sneh a nie naopak.

Takže. Najprv k zmluve. V prvom rade treba povedať, že sa netýkala len katolíkov, pretože uplatniť výhradu vo svedomí si môže každý - či už je alebo nie je ovca z katolíckeho košiara. Ďalej. „Právo uplatňovať výhrady vo svedomí možno uplatniť podľa právneho poriadku Slovenskej republiky a v jeho medziach," píše sa v článku 5 a 6-ty napríklad pokračuje: „Zneužitie výhrady vo svedomí nezbavuje právnej zodpovednosti. Uplatnenie výhrady vo svedomí nesmie ohroziť ľudský život a ľudské zdravie". Malo by byť jasné, že v zmluve sa napríklad neuvádza, že učiteľ môže odmietnuť vyučovať predmet, ktorý je v rozpore s náukou cirkvi, ale (s odvolaním sa na článok 12 a 13 v Základnej zmluve medzi Slovenskou republikou a Svätou Stolicou z roku 2000), že, napríklad, „Rodičia a iné osoby majú právo vychovávať svoje deti v súlade s vieroučnými a mravoučnými zásadami Katolíckej cirkvi" alebo „Katolícka cirkev má právo zriaďovať, spravovať a užívať na výchovu a vzdelávanie základné a stredné školy, vysoké školy a školské zariadenia v súlade s podmienkami ustanovenými právnym poriadkom Slovenskej republiky".

Toto je len jeden príklad. Nie som právnik a prd týmto veciam rozumiem. Myslím si ale, že ak si túto zmluvu prečíta aj bežný smrteľník, pochopí, že zo strany KDH nejde o žiaden „kresťanský fanatizmus", ale v prvom rade o podporu základných ľudských práv a slobôd. Odpoveď na otázku, prečo sa teda táto zmluva (podľa mňa vôbec nie tak veľmi problematická ako kričí väčšina) stala kameňom úrazu a spôsobila pád vlády, sa môže skrývať v politickom zákulisí, kde si väčšina poslancov a ministrov hrabe predovšetkým na vlastnom piesočku. Proste si chcel niekto pred 4 rokmi niečo presadiť, niečo tým dosiahnuť a bohužiaľ, možno paradoxne, Katolícka cirkev, biskupi a tí, ktorí sa najviac stali terčom útokov v zmysle - Čo to zasa tí katolíci vymýšľajú - boli v skutočnosti mimo hry. Už len dodám, že ak sa aj bude rokovať o Zmluve o výhrade vo svedomí, určite bude do parlamentu predložené jej nové znenie... Potom ale všetkým krikľúňom odporúčam najprv si ju prečítať. Nič za to nedáte a budete o čosi múdrejší.

Druhá vec. Fígeľ. Potešil ma, keď dnes povedal, že návrh Smeru ísť s nimi do vlády považuje za pokrytectvo a že sa z Bruselu vrátil „nie preto, aby som niečím bol, ale aby som niečo rozumné a správne pre svoju krajinu urobil". Viackrát vo svojich odpovediach zdôraznil, že so Smerom si kádeháci tentokrát ruku nepodajú. Jasné. Politika je ako živel. Mení sa z minúty na minútu. A čo je sväté dnes, môže byť zajtra na pekáči v pekle.

Myslím si ale, a len to chcem v tejto chvíli povedať -  že sa niekedy zbytočne dáva priestor kadejakým katastrofickým scenárom - dnes vo forme zmluvy SR s Vatikánom a akože spornému KDH, vďaka ktorému, podľa niektorých, URČITE budú v novej pravicovej koalícii problémy, lebo sa URČITE nedohodne s SaS.

Priatelia, zložte si dáždniky! Na oblohe totiž zatiaľ svieti slnko. Teda aspoň tu v Taliansku. Z čoho teda tiež vyplýva, že nie všetko je vždy také, ako sa na prvý pohľad zdá.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Gorila vyhnala do ulíc zástupy ľudí, pochodovali Za spravodlivé Slovensko

Organizátori vyzvali na odchod Trnku, Jankovskú, Fica aj Kováčika.

Threema potvrdzuje Kočnerov vplyv na novinárku

Pri Kočnerovi sa opäť ukázala Ruttkayová.

Autorská strana Michala Havrana

Kočner pochopil, čo je štát (píše Michal Havran)

A potom sa pokúsil ním stať.


Už ste čítali?