Ukradnuté šťastie

Autor: Andrea Fecková | 22.1.2011 o 14:42 | Karma článku: 10,27 | Prečítané:  1212x

Elze bola po svadbe šťastná. Najšťastnejšia. Mala všetko. Nemyslím na prepych a horu peňazí. Ona mala viac. Milujúceho muža, sny aj ambície, predstavy o živote i plány do budúcna. Radšej jemné, lebo zmeniť sa môže čokoľvek. To vedela na sto pro.

„A stále nič?" opýtala sa jej bývalá spolužiačka, ktorú stretla na ulici. „Veď ste už zobratí vyše roka," porátala rýchlo mesiace na prstoch a dodala: „Ja by som bez dieťaťa asi šťastná nebola."

Elze to prišlo ľúto. Narýchlo sa s Janou rozlúčila, aby nevidela, ako prehltla ťažkú hrču v krku. Zo začiatku ju otázky o tom, či je už tehotná, vlastne ani nevadili. Čas ale plynul a ona si zrazu uvedomila, že sa im naozaj nedarí naplniť ich túžbu po dieťatku a že majú niekde problém.

Postupne sa jej už ani nechcelo chodiť do spoločnosti. Vyhýbala sa babským debatám v práci a v meste mala radšej vždy naponáhlo. Jej okolie totiž nedokázalo vytušiť, ako veľmi trpí, keď musí odpovedať na otázky o tehotenstve. Zdalo sa jej, že sa druhí s ňou nevedia o ničom inom už ani porozprávať a hlavne, že nevedia pochopiť, že Elze by dokázala a chcela byť šťastná aj takto, bez dcéry či syna. Stálo ju to veľa. Lebo nájsť vnútorný pokoj a zmieriť sa s realitou a sám so sebou, vyžaduje poriadnu drinu. Ale dá sa to. Aj keď majú ostatní inú predstavu o našom živote a niekedy nám ju denno-denne a bez rozmýšľania servírujú na tanier.

Veru tak. Občas máme neuveriteľnú schopnosť kradnúť iným šťastie. Opýtajte sa na to ktorejkoľvek Elze s takýmto problémom. Kiežby sme dokázali nechať ju žiť svoj vlastný život. Síce bez dieťatka, ale vyrovnaný, spokojný a šťastný. A hlavne jej. Kiežby sme sa všetci v prvom rade starali o seba. Myslím to tak, že ak niekomu neprajeme skutočné dobro a pokoj srdca - vrátane schopnosti odhadnúť, čo sa ešte smie a čo už nie - je lepšie predísť takémuto záujmu so vždy rovnakou otázkou. Elze skôr pomôže povzbudenie, akési prehodenie ťažkostí cez plece a prianie, že bude dobre. Že bude dobre, aj keď možno úplne inak, ako všetci naokolo očakávajú.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Prvá debata: Trump kričal, klamal... a prehral

Podľa prieskumov aj komentátorov vyhrala prvú prezidentskú debatu Clintonová.

KOMENTÁRE

Trump vždy bude mať problém viesť dlhšiu a hlbšiu debatu. O hocičom

Nechal nevyužité viaceré silné útoky.

BLOG TRANSPARENCY INTERNATIONAL

Primátor Nesrovnal odhalil o plytvaní až príliš

Na detaily však podľa neho verejnosť nemá právo, lebo by mohli poškodiť meno firmy.


Už ste čítali?